Haber Detayı
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 12:42
 
''VİRÜS HİKAYE DEĞİL GERÇEK''
Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgınında görülen artışın hastanelerde yoğunluğa neden olmaması için filyasyon konusunda yeni bir uygulama başlattı. Gölcük’de artık evde tedavi süreci öne çıkacak. Hastane yerine evde yapılacak çalışmayla temaslıdan örnek alınacak, testi pozitif olanlara hidrosiklorokin ve favipiravir ilaçlarına başlanacak. Kolluk kuvvetleri ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri hastaları evde takip edecek.
Sağlık Haberi
''VİRÜS HİKAYE DEĞİL GERÇEK''

Bayram öncesi açıklama yapan  İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney “Gölcük’teki durumu şöyle özetleyebiliriz. Son zamanlarda Yalova tarafındaki tersanelerden sürekli vaka düşüyor, orada oturup ta Yalova’da çalışanlar neden oluyor.  Bunun dışında Gölcük’teki tersanemizde bir takım vakalar olsu ama bu kontrol altına alındı. Yalova’dan maalesef azar azar da olsa hem Gölcük’e, hem Karamürsel’e, vakalar geliyor” demişti.

HASTALIK HİKAYE DEĞİL GERÇEK
Gölcük Devlet Hastanesi yetkililerinden aldığımız bilgiye göre daha önce sıfıra inen vaka sayısı son günlerde yeniden artmaya başladı. “Pandemi yeni ağır olacak vakalarımız yok. Evde tedavi süreci başladı. Ağır olmayan vakalar evlerinde tedavi edilecek. Kolluk kuvvetleri ilçe sağlık ekipleri takip edecek. Günlük olarak  ilaçlarını verip ateşine bakacak. Hasta yakınları da evde 14 gün boyunca karantinaya alınacak .Şimdi ayakta tedaviye başladığımız için yoğunluk yok. Çok ağır hasta yok. Vatandaşın duyarsızlığı olursa göreceğiz. Çok kişi yakınında olmayınca bu hastalığın hikaye olduğunu zannediyor. Ancak yakınında olduğunda gerçeği görüyor” dedi.

MASKENİZİ ÇIKARMADAN KONUŞUN
“Bu süreçte önemli olan Maske takmak el hijyeni sosyal mesafe. Maskeyi çıkarıp konuşmak kendisine ve karşısında kine saygısızlık. Sosyal mesafeyi korumazsak bugünleri ararız. Hastalığı sulandırmaya gerek yok. Kimse kimseyi kandırmasın. Bayram sonrası süreçte hasta sayısında yüksek oranda artış bekliyoruz” dediler.

HASTANELERE YENİ GENELGE
Virüs rakamlarındaki artışın hastanelerde yoğunluğa neden olmaması için Sağlık Bakanlığı evde tedavi yöntemini seçti. Bakanlığın kendisine bağlı tüm birimlere gönderdiği genelgede şu detaylar yer aldı: 

YENİ DÖNEME GİRDİK
“COVID-19 pandemisi ile mücadelede gelinen son aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girilmiştir. Bu itibarla hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç olmak üzere, hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınmasına, izolasyon süreçlerinin evlerinde izlenmesine, tedavilerinin evlerinde yapılmasına başlanacaktır.

 

BRANŞ FARK ETMEKSİZİN YETKİ
Vaka veya temaslılarının evde numune alma ve tedavilerinin düzenlenmesi ve ilaçlarının verilmesi iş-işlemleri ilçelerimizde görevlendirilen filyasyon ekipleri tarafından yürütülecektir. Filyasyon ekipleri hekim, diş hekimi, yardımcı sağlık personeli (ebe, hemşire, sağlık memuru, ATT), tıbbi teknolog, diyetisyen, psikolog ve ihtiyaç halinde ilçedeki diğer personelden oluşturulacaktır. Ekip üyeleri, hangi branş ve kadroda olursa olsun bu işlemleri yapmakla görevli ve yetkilidir. Evde ilaç tedavisine başlama ve hasta/temaslıların süreç yönetimi ‘filyasyon algoritması’nda belirtildiği gibi uygulanacak olup bütün bu işlemler filyasyon ekiplerine koordinatör olarak görevlendirilen uzman hekimler sorumluluğunda takip edilecek ve yönlendirilecektir. Verilen ilaçların HSYS kayıtları bu uzman hekimler tarafından yapılacaktır.
 
18 YAŞ ALTINA ÖZEL UYGULAMA
Genelgeye göre filyasyon ekipleri gittikleri vakaları 18 yaş üstü ve altı diye ayıracak. 18 yaş altında olanlara herhangi bir tedavi uygulanmayacak. Genelgede bu detay şöyle yer aldı: “Evde pozitif vakalar ve semptomlu temaslılarına ilaç tedavisi başlanılacaktır. Pozitif olup, 18 yaş üzeri semptomsuz olanlara sadece hidroksiklorokin, öksürük veya kas ağrıları gibi her türlü semptomu olan ama komplike olmayan riskli olmayan grup hastalara ikili tedavi başlanılacaktır. Temaslılardan 18 yaş üzeri olup semptomsuz olanlara ilaç başlanılmayacak, semptomları olanlara ikili tedavi başlanılacaktır. Her iki grupta pozitif veya temaslı olup ağır semptomları olanlar ileri tedavi ve tetkik için hastaneye yönlendirilecektir. Gene her iki grupta 18 yaş altı olanlara herhangi bir tedavi başlanılmayacaktır. Semptomları varsa gene başlanmayacak. Ağır olduğu düşünülüyorsa hastaneye gönderilecek.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''VİRÜS, HİKAYE, DEĞİL, GERÇEK'',
Yorumlar
Haber Yazılımı