Haber Detayı
04 Haziran 2020 - Perşembe 13:30
 
KASIMOĞLU ''65 YAŞ ÜSTÜNE BULAŞTIĞI İZLENİMİ VERİYOR''
65 yaş üstü insanlarının sokağa çıkma yasağının sürmesi ile açıklama yapan DİSK Tüm-Emekli Sen Gölcük Şube Başkanı Ahmet Kasımoğlu; “bu düzenlemeler KOVİD -19 un sadece 65 yaş üstüne ve sadece 65 yaş üstünden bulaştığı izlemini veriyor. Buda Son gevşemeler le bir düzenleme değil insan hakları ihlali boyutu kazanmış” dedi.
Gündem Haberi
KASIMOĞLU ''65 YAŞ ÜSTÜNE BULAŞTIĞI İZLENİMİ VERİYOR''

65 YAŞ ÜSTÜNE BULAŞTIĞI İZLENİMİ VERİYOR
Yaklaşık 3 aylık sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve 65 yaş üstü için bu yasağının devam etmesine karşın bir açıklama yapan DİSK Tüm-Emekli Sen  Gölcük Şube Başkanı Ahmet Kasımoğlu yeni normal kime normal diyerek şunları dile getirdi. Başkan Kasımoğlu; “21 Mart tarihinden bu güne sokağa çıkma yasağı 65 yaş üstü insanlarımız için sürüyor. Yeni normal adı altında yapılan gevşemeler, KOVİD -19 un sadece 65 yaş üstüne ve sadece 65 yaş üstünden bulaştığı izlemini veriyor. Zira yapılan düzenlemeler, alışveriş merkezlerinin açılması, şehir içi ve şehirlerarası seyahat sınırlamalarının kaldırılması, restoran, kafe, çay bahçeleri ve kreşlerin açılması 65 yaş üstü dışında her kesin eski yaşamına dönmesi anlamına geliyor” dedi.

HAREKETSİZ KALIYORLAR
Kasımoğlu “Bizler Emekliler Sendikası olarak, bu sürecin başından itibaren söyledik, bir kez daha hatırlayalım. 65 yaş üstü emeklilerin yaşlıların evde kalmaları onları bir yere kadar pandemiden korurken, başta bu yaş üstü insanların rutin sağlık kontrolleri aksadığından pandemi dışındaki tüm sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır. Sokağa çıkma yasağı bu insanlar için hareketsizlik anlamına gelmekte. Bedensel ve bilişsel yapının, bir bütün olarak insanın iyi olma halinin güneş, yürüyüş, iletişim gibi pek çok faktöre bağlı olduğu bir gerçekliktir. KOVİD-19 ün en büyük risk gurubunu oluşturan emekliler, yaşlılar en temel haklarından dahi mahrum bırakılarak pek çok risk faktörüne açık hale getirilmiştir. Hali hazırda pandemi süresince alınmış önlemler insan hak ve özgürlüklerini pek çok açıdan ihlal etmiştir. Ancak küresel salgından korunmak için belirli kısıtlamalar yapılması elbette toplum sağlığı için olumlu sonuçlar doğurabilir. Ne var ki ülkemizde yapılan düzenlemeler, en başından itibaren ve özellikle son gevşemelerle bir düzenleme değil, bir insan hakları ihlali boyutu kazanmış durumdadır. Kısıtlamanın belli bir yaş gurubuna yönelik olmanın, biz emekli yaşlıların tüm gün dışarıda olması gereke, çalışan, okuyan yakınlarımızın taşıma riski olduğu virüsten korumayacaktır. Bütün topluma genelleştirilmemiş olan bir kısıtlamanın olumlu sonuçlar getirilmesini beklemek rasyonel olmaktan çok uzaktır” dedi.

YAŞLILAR HAPİS HAYATI YAŞIYOR
Kasımoğlu “65 yaş üstü bireylere yaşatılan bir hapis hayatıdır. Üstelik alınan kararlarla hayata geçirilen yeni normalin salgınla bilimsel bir mücadele anlamında bir temel yoktur. Yaşlıların yaşamlarının emeklilik sonrası dönemlerinde, yüksek bir refah seviyesinde yaşamlarını garanti altına alınması gereken iktidarlar, yasakları bu kesimle sınırlı tutarak temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davranmaktadır. Ne yazık ki burjuvaziden kurucu ilkelerine uygun hareket etmesini talep etmek, biz yaşlılara emeklilere düşmektedir. İnsan hakları evrensel beyannamesinde açıkça yer alan ayırım yapma yasağına, pandemi döneminde de uyulmamaktadır. Bizlerin toplumla bağını kesmek yönüne atılan bu adımlar KOVİD- 19 dan da daha fazla iktidarın hedef aldığı kesim olduğumuzun açık ilanıdır. DİSK Emekliler Sendikası olarak 65 yaş üstü bireyleri korumaktan uzak ve ötekileştirici bu uygulamaların bir önce son bulmasını talep ediyoruz. Bir insan hakları ihlali boyutuna ulaşmış 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına karşı sesimizi yükseltiyoruz” dedi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: KASIMOĞLU, ''65, YAŞ, ÜSTÜNE, BULAŞTIĞI, İZLENİMİ, VERİYOR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı