İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
30 Temmuz 2013 - Salı 03:33
 
Kanalizasyon Yok Atık Su Faturası Var
Gölcük Haberi
Kanalizasyon Yok Atık Su Faturası Var

Hasaneyn Köyü her hafta kesilen suyunun yanı sıra evlerine bağlı olmayan kanalizasyon nedeni ile gelen atık su bedeline isyan etti.

 

 

Hasaney köyünde yaşayan emekli Sebahattin Uzuner “7-8 yıldrı haftanın 2 günü kesilen evimin su ihtiyacını pınardan gelen su tanklarına biriktirip gidermeye çalışıyorum. Evim İSU'nun kanalizasyonuna bağlı değil. Bahçeme akıyor. Ama İSU bana gönderdiği faturada atık su parası istiyor” dedi.

 

 

Gazetemize konuşan Hasaneyn Köyü sakini Sebahattin Uzuner :Belediye Başkanı'na "İadeli Taahhütlü" konuyu detayıyla anlatan bir mektup yazdım. "Alındı" Belgesi geldi..."cevap gelmedi" diyerek bitmeyen çilesini dile getirdi.

 

İlçe merkezine 13 km uzaklıkta olan Hasaneyn Köyünde öyle bir dert, öyle bir çile yaşanıyor ki, kavurucu Temmuz sıcaklığında insanın sinirleri bozuluyor.

 

BABA OCAĞINA DÖNDÜĞÜNE PİŞMA OLDU

Gölcük Tersane Komutanlığı'ndan emekli olduktan sonra Sebahattin Uzuner şehir hayatının stresinden uzaklaşmak, baba ocağı Hasaneyn Köyüne yerleşmeye kara verdi.7-8 yıl önce köye evini yaparak ,emeklilikte kafasını dinleyip, rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamayı arzulamaya karar verdi.

Ama gel gör ki;7-8 yıldan bu yana Hasaneyn Köyü'nde belli-belirsiz, vakitli-vakitsiz habersizce sular kesilmesine bir anlam veremedi. Konuyu Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş'e defaten, Büyük Şehir Belediyesi İSU yetkilerine Genel Sekreter A.Kadir Dizman'a kadar ulaştırıp derdini anlatmasına rağmen "Mazeretler beyan edilerek, soruna kimse el atıp ilgilenmedi. Bir de üstüne üstlük dalga geçercesine "Asarköy'den yukarı 10 km yeni hat çekeceğiz" diyerek işi yokuşa sürmeye devam ettiklerini belirti.

 

ÇEŞMEDE TISS SESİ

Ramazan'ın bu kavurucu Temmuz sıcaklığında buram, buram ter döküp duş almak istersen Çeşmede "TISS" yok.. Canıma tak etti, diyen emekli Sebahattin Uzuner "Kocaeli Büyük Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na konuyu detaylı anlatan bir "İadeli Taahhütlü" mektup yazdım ."Alındı" Belgesi geldi...cevap "maalesef " Gelmedi” dedi.

 

Hasaneyn Köyü'ne Gazetemiz Yazarı Recep Köseoğlu'nu davet ederek içini döken emekli Sebahattin Uzuner; hanemin su ihtiyacını pınardan toplanarak gelenleri damla damla su tankında biriktirip, akmayan zamanlarda kullanıp gidermeye çalışıyorum.. Bu bitmeyen çilem 7-8 yıldır sürerken, alıştık. Şimdi de, ikinci bir imtahanla karşı karşıya kaldık "müsibet mi", "cezalandırma mı"? Çözemedik. Hanem İSU'nun kanalizasyonuna bağlı olmamasına rağmen "Atık su" evden bahçeme dökülmesine rağmen, Atık Su için İSU tarafından 25.30 lira arasında değişen her ay "Atık Su Kullanma Kalemi belirtilerek" su parası talep ediliyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Bunu birilerinin izah etmesi lazım.. Adalet bu mu. Gölcük'ün köyleri siyasilere el-pençe olursan işin tıkırında gidiyor. Yakın olmadığın zaman başına gelmedik kalmıyor. Allah aşkına mübarek Ramazan'da bu ne vicdansızlık ”dedi.

 

 

BİZ ÜVEY EVLATMIYIZ

Büyük Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na seslenen Hasaneyn Köyü sakini Sebahattin Uzuner : Gebze Ovacık Köyü'nde Mesire alanındaki konuşmasında KARAOSMANOĞLU: "Bugün şehirde ne varsa, köylerde de o olacak dedik. Bugün musluktan aka suyla, alt ve üst yapısıyla, arıtma tesisleriyle şehirde ne varsa, park, mesire alanı, çocuk oyun gruplarıyla Kocaeli'nin köyleri Avrupa'nın köylerinden daha güzel ve yaşanılabilir olmaya başladı.

"Artık şehirden köye dönüşler yaşanıyor diyerek Gebze de piknik yapıp stres atarken, Gölcük'ün Köyleri "üvey evlat mı?" susuzluktan mücadele etmekten bıktık, usandık. Hak ve Adalet sözü sadece siyasi figür. Oysa gerçek yaşamda "yaşayan ve yaşanabilir" sözüyle, yetkililer, etkililere defalarca derdimiz iletilmesine rağmen, umurun da bile olmuyor. “Cezalandırma" ile işin üstü kapatılmaya çalışılıyor. Bunları bu Ramazan'ın yüzü hürmetine Cenab-ı Hakk'ın yüce Adaletine havale ediyorum. Bizim vekilimiz Allah'tır” dedi.

 

Hasaneyn Köyü Gölcük'e bağlı 13 km uzaklıkta.1288 tarihinde Batum dan göç edenler tarafından kurulmuş. Çok geniş bir akraba çerçevesi olan "Uzunerler sülalesinin yaşadığı doğayla iç içe yaşanılacak yer Cennet gibi ama gel gör ki, sorun ve dertler insana cehennem azabı çektiriyorlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı