Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 15:22
 
KADINLARDAN ECEM BALCI DAVASINA ÇAĞRI
Kocaeli Kadın Platformu Gölcük ilçesinde kadın cinayeti kurban giden Ecem Balcı'nın 3 Ekim'de Kocaeli Adliyesi'nde görülecek duruşması için destek çağrısında bulundu
Gündem Haberi
KADINLARDAN ECEM BALCI DAVASINA ÇAĞRI

Kocaeli Kadın Platfotrmu tarafından  yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:Kocaeli Gölcük ilçesinde yaşayan Ecem Balcı, 5 Ocak 2018 günü ortadan kaybolmuştu. 15 Şubat gecesi Gölcük’ün Ayvazpınar kövündeki ormanlık alanda yapılan kazıda Ecem Balcı'nın cesedi bulundu .Cinayetin üstünden 11 ay geçtikten sonra geçtiğimiz eylül ayında ilk celse gerçekleştirildi

CİNAYETİN ÖRTÜLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
Polis sorgusunda cinayeti itiraf eden Süleyman Kara emniyette verdiği ifadesindepolis baskısı olduğunu öne sürerek ilk duruşmada inkar etti.11 Temmuz Persembe günü 5.celsesi görülen davada Ecem Balcı’nın  katili Süleyman Kara'nın savcılık polis ve ilk çıktığı mahkemede verdiği üç ifade de aynıdır. Ancak sonraki duruşmalarda soruşturma aşamasında baskı gördüğünü söyleyerek verdiği ifadeyi reddetmiştir. Davayı uzatmak ve karıştırmak için verilen çelişkili beyanlarla cinayetin üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz .

EN AĞIR CEZAYI ALMALI
İçinde istismar olma ihtimali de bulunan bu cinayette adli tip raporu 5 celse boyunca çıkmamıştır. Yeni çıkan adli tıp raporunda ise katilin ifadesinde yer alan ayrıntılarla rapor örtüşmektedir. Adli tıp raporu ile de suçu kanıtlanmış olan Süleyman Kara'nın 6. Celsesi görülecek davada en ağır cezayı alması için davanın takipçisiyiz. 

GERÇEK ADALET MÜCADELESİ
Biz kadınlar kadını görmezden gelip erkeği kollayan, kadınların yıllardır mücadele ettiği en temel hakları koruma altına alan İstanbul Sözleşmesini iptal etmeye çalışan iktidarın siddeti cinayeti meşrulaştıran bu erkek yargının karşısında gerçek adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.

HESAP SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Bizlere hayatı dar eden bu kadın düşmanı politikaların karşısında haklarımızı ve hayatlarımızı savunmaya ve hesap sormaya devam edeceğiz. Celsesi görülecek olan Ecem'in davası için perşembe günü Kocaeli Adliyesi önünde haykıracağız.

 TWİTTERDAN DA DESTEK
Bir kişi daha eksilmeyene dek, bu davaları takip edecek katillerden hesap soracağız 2 Ekim Çarşamba saat: 20:00’ de #EcemBalcılçinAdalet hastagi ile sosyal medya eyleminde olacağız.3 Ekim Perşembe günü saat 09:30’da ise tüm kadınları Kocaeli Adliyesine dayanışmayı büyütmek için çağırıyoruz. Kadın katilleri bilsinler ki Ecem ve katledilen tüm kadınlar için erkek adalet değil gerçek adalet sağlanana kadar tüm kadın davalarının takipçisi olacağız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KADINLARDAN, ECEM, BALCI, DAVASINA, ÇAĞRI,
Yorumlar
Haber Yazılımı