Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 18:03
 
KIZILAY’DA HEDEF 152. YILINDA 152 KURBAN BAĞIŞI
Türk Kızılayı Gölcük Şubesi Başkanı Orhan Barış ve yönetimi, gazetemize ziyarette bulunarak pandemi süreci ve Kurban Bayramı’na yönelik planladıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Başkan Barış, “Kızılşay’ın 152. kuruluş yılı dolayısı ile Gölcük’de 152 kurban hissesi bağışını hedefliyoruz” dedi.
Gündem Haberi
KIZILAY’DA HEDEF 152. YILINDA 152 KURBAN BAĞIŞI

Türk Kızılayı Gölcük Şubesi Başkanı Orhan Barış  yöneticileri Rıfkı Acar ve Hikmet Özduman  gazetemize ziyaret etti. Barış pandemi sürecinde yaptıkları çalışmalar ve Kurban Bayramı’na yönelik olarak planladıkları faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Başkan Barış,  “Geçen yıl Gölcük’de 66 adet kurban bağışı aldık. Bu yıl da arkadaşlarımızın gayreti ile Kızılay’ın kuruluş yıl dönümü olan 152. yılda Gölcük’te 152 kurban hissesi bağışını hedefliyoruz ” ifadelerine yer verdi.

PANDEMİDEN SONRA İKİNCİ GIDA DAĞITIMINA BAŞLAYACAĞIZ
Başkan Barış, “Geçen yıl Kurban Bayramı için bir program oluşturduk. Bir kişi vekaletle kurban verecekse bunu Türk Kızılayı’na vermesini arzu ederim. Türk Kızılayı’nda İslami usullere uygun olarak kesim yapılıyor. Etin poşetlenmesi ve dağıtılmasında ekipler iş başında oluyor. Kurban etinden kavurma yapılıyor. Kurban etini yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ikram ediyoruz. Kızılay’ın en önemli özelliklerinden biri bu. Biz pandemiden sonra ikinci gıda dağıtımına başlayacağız. Gölcüklü hayırsever insanlarımızın katkıları ile hedefe ulaşmaya gayret edeceğiz” dedi.

HAYIRSEVER KİŞİLERDEN OLUŞMUŞ BİR MİLLETİZ
Sözlerine devam eden Başkan Barış, “Türk milleti gerçekten necip bir millet. İyiliksever, hayırsever, düşmüşe yardım etmeyi sever kişilerden oluşan bir milletiz. Bunu Kızılay’da daha fazla gördüm. Siz arıyorsunuz ve ihtiyaç sahibi biri olduğunu söylüyorsunuz. Bu kişiye ulaşılıyor. Bizim burada oturmamızın amacı, insanlarımızı mutlu edebilmektir. Kızılay’da yoğun bir çalışmamız var. Butik mağaza çalışması yapıyoruz. Ramazan Bayramı’nda çocuklarımızı sevindirdik, Kurban Bayramı’nda da sevindireceğiz. Kıyafetleri biz satın almıyoruz, hayır sahipleri getiriyor. İkinci el eşya almıyoruz. Orhan Barış ne giyiyorsa ihtiyaç sahibi kişiye de onu veriyoruz” diye konuştu.

MAĞAZAMIZI BAYRAMDAN ÖNCE FAALİYETE GEÇİRECEĞİZ
Başkan Barış açıklamasının devamında, “Mağazamız yoktu ve karışık bir durum vardı. Mağazamızda kabinimiz olacak. Kendisi seçecek ve kendisi alacak. Mağazamız, şubemizin bodrum katında bulunuyor. Bayramdan önce faaliyete geçireceğiz. Şu an faal ama dizaynı devam ediyor. Bayrama kadar orada giyilebilecek şekilde planlamamızı yapıyoruz. Gölcük’te bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Kızılay’ın kendi ayakları üzerinde durabileceği konuma gelmesini istiyoruz. Bunlar bizim hedeflerimiz. 200 çocuğumuzu bayramda giydireceğiz. Kızılay’ın Gölcük’te var olduğunu görüyoruz. Gönüllülerimiz, gece bile çalışıyor” dedi.

MART’TAN HAZİRAN’A KADAR BİN AİLEYE KOLİ VERDİK
Açıklamalarını sürdüren Barış, “Kan bağışlarında akşama kadar ayakta duruyorlar. Bununla birlikte gençlerin sosyal projelerde olmasını amaçlıyoruz. Ramazan ayında bir evimize pide götürdük. Çok sevindiler. Burada amaç pide yemek değil, insanları mutlu etmektir. Mart ayından Haziran ayına kadar sadece biz, bin aileye koli verdik. Zekatlardan 400’e yakın aileye 400’er lira para verdik. Kaymakamlık ve Gölcük Belediyesi, müthiş bir çalışma yaptı. Bizim arkadaşlarımız karantinalı evlere gitti. Hiçbir arkadaşımızda koronavirüse rastlanmadı. Tedbirlerimizi aldık. Her noktaya ulaştılar” şeklinde konuştu.

GÖLCÜKLÜLER KAN BAĞIŞI KONUSUNDA DUYARLI
Başkan Barış açıklamasını, “Türk Kızılayı Gölcük için var. Bundan emin olarak söylüyorum, hayır sahipleri Gölcüklü insanlarla ilgilensinler, ilçemizde aç ve açıkta kimse kalmaz. Vatandaş sosyal medyadaki haberleri görüyor. Bizi arıyor ve ihtiyaç sahiplerini belirtiyor. Bize ihtiyaç sahipleri söylendiği zaman gerekli araştırmayı yaptıktan sonra işlerimizi yapmaya başlıyoruz. Pandemi sürecinde kan bağışları konusunda sıkıntılar yaşandı. Buna rağmen Gölcük halkını tebrik ediyorum. Gölcük halkı oldukça duyarlı davrandı ve yağmurlu havada bile sırada beklediler. Kan bağışında bulunan kişi sayısı iyi düzeydeydi. Halkımız bizi oldukça mutlu etti” sözleriyle tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIZILAY’DA, HEDEF, 152., YILINDA, 152, KURBAN, BAĞIŞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı