Haber Detayı
22 Temmuz 2013 - Pazartesi 09:23
 
İstekleri Bitmiyor !
- Haberi
İstekleri Bitmiyor !

Abdullah Öcalan, 7. kez görüştüğü BDP heyeti aracılığıyla bir açıklama yaptı. Öcalan, “Umudunu yitirmediğini, tıkanmadan veya çözümsüzlükten de söz etmediğini, ancak somut adım beklentisi içinde olduğunu” ifade etti. Son olarak 24 Haziran’da İmralı’ya giden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, yaklaşık bir aylık aradan sonra dün yeniden Öcalan’la görüştü. Demirtaş ve Buldan, görüşmeden sonra bir açıklama yapmazken, BDP Genel Merkezi, Öcalan’ın BDP heyeti aracılığıyla yaptığı açıklamayı duyurdu. Öcalan’ın açıklamasının satırbaşları şöyle:

‘Çözümde yoğunlaşma’

“Başlatmış olduğumuz süreç bütün ağırlığıyla, ciddiyetiyle, derinliğiyle devam ediyor. Devlet heyetiyle yaptığımız görüşmeler, diyaloglar ve aynı zamanda çözüme dair yoğunlaşmamız da sürüyor.”

Şartlardan şikayet etti

“Çözüm sürecine daha fazla katkıda bulunmak istiyorum. Ancak maalesef ki, buradaki olanaklar son derece kısıtlıdır.

Kendimi daha fazla katma isteğimi bu nedenle hayata geçirip yansıtamıyorum. Kendimi daha fazla ifade etme imkânlarının yaratılması konusunda hükümet somut adımlar atmalıdır. İmkânların kısıtlı olmasından rahatsızlık duyduğumu belirtmek isterim.”

‘Bu tür basit adımlar...’

“Türkiye’nin etrafında bu kadar yangın varken çözüm konusunda rolümü oynayabileceğim koşulların yaratılması elbette olağan bir durum olmalıdır. Aslında İmralı’da bir basın buluşmasıyla kamuoyunu doğrudan bilgilendirme imkânım olursa sürecin sağlıklı ilerlemesi hususunda ciddi katkılarım olabilir. Hükümetin bu tür basit adımlarla ilgili tereddütlü olmaması gerekir. Nihayetinde 50 bin insanımızın yaşamını yitirdiği 40 yıllık çatışmanın barışını inşaa etmeye çalışıyoruz.”

‘Hükümet hızlı olmalı’

“Eylül ayının başında 2’inci aşamaya dair mesafe katedip, normalleşme dediğimiz 3’üncü aşamanın tartışmalarına geçebilme arzusundayım. Şimdi belki umudumu yitirmedim. Bir tıkanmadan veya çözümsüzlükten de söz etmiyorum. Ama Ortadoğu’daki gelişmelerle de bağlantılı olarak hükümetin kesinlikle hızlı hareket etmesi gerekir. Meclisin açılmasına yakın hükümetin artık somut, pratik adımlar ortaya koyması beklenir. TBMM’nin de bu çerçevede tarihi bir çözüme katkı sunmasını diliyorum. Nihayetinde atılacak adımlar bütün Türkiye’nin ortak çıkarlarına uygun adımlar olacaktır.”

‘Sağlık durumum çok ağır değil’

“Bu süre zarfında, tarafların çözümü zora sokabilecek tutumlardan karşılıklı olarak özenle kaçınmalarını rica ediyorum. Genel sağlık durumum çok ağır olmamakla beraber içinde bulunduğum koşullara halklarımızın ortak geleceği ve barışı adına dayanmaya çalışıyorum. Tekrardan herkese en içten sevgi ve selamlarımı iletiyorum.”

‘Silahsız dönmek istiyorum’ demişti


Abdullah Öcalan, Bekaa’da yaşarken, 15 Mart 1993’te bir basın toplantısı düzenlemişti. Irak’ın şimdiki cumhurbaşkanı Celal Talabini’nin de katıldığı toplantıda, Öcalan ateşkes ilan etmişti. Talabani’nin dönemin başbakanı Turgut Özal ile Öcalan arasında arabuluculuk yaptığı öne sürülmüştü. Öcalan, “PKK’yı meşru bir siyasi partiye dönüştürmek istiyoruz. Güneydoğu’ya silahsız olarak dönüp siyaset yapmayı arzu ediyorum” demişti. Başlayan çatışmasız süreç, 33 askerin 24 Mayıs 1993’te Bingöl’de PKK tarafından şehit edilmesiyle son bulmuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı