Haber Detayı
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 14:58
 
İŞERİ "İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ''
CHP Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine Özcan İşeri, İstanbul Sözleşmesiyle ilgili,” Neredeyse her gün bir kadının öldürüldüğü ya da farklı şiddet türlerine maruz kaldığı ülkemizde İstanbul Sözleşmesi, kırmızı çizgimizdir” dedi
Gündem Haberi
İŞERİ

CHP Gölcük Kadın Kolları İstanbul Sözleşmesiyle ilgili ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Saat 11.30’da ilçe binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Kadın Kolları Başkanı Mine Özcan İşeri, ilçe kadın kolları yönetim kurulu üyeleri  katıldı. 

HUKUKİ BİR BELGEDİR
Basın açıklamasını okuyan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine Özcan İşeri şu ifadeleri kullandı; “ İstanbul Sözleşmesi kırmızıçizgimizdir.   2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün tam olarak uygulanıyor olsa idi birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı. İstanbul Sözleşmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı devletin yapması gerekenleri içeren uluslar arası hukuki bir belgedir.

KADINLARIN KORUNMASINI AMAÇLIYOR
İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını öngören ve kadına karşı sokakta ya da evde şiddetin önlenmesini amaçlayan hukuki bir belgedir ve Türkiye Cumhuriyeti de altına imza attığı bu sözleşmenin gereklerini yapmak zorundadır.  Birilerinin iddia ettiği gibi İstanbul Sözleşmesi yuva yıkmıyor. Sözleşme, bir ailede şiddet gören kadın varsa erkeğin cezalandırılması gerektiğini söylüyor.  Hiçbir dine ya da kültüre aykırı kurallardan bahsetmiyor; çünkü tüm kadınların şiddetten korunmasını amaçlıyor.  Sözleşme; kadınların beyanı nedeniyle erkekleri delilsiz olarak cezalandırmıyor. Sözleşmeye göre kadının beyanıyla yalnızca kadın için acil koruma tedbirleri alınması öngörülüyor.

ERKEKLER SÖZLEŞMEDEN RAHATSIZ DEĞİL
Sözleşme toplumu cinsiyetsizleştirmiyor; aksine hiç kimsenin cinsiyetinden ötürü ikinci sınıf insan muamelesi görmemesini teminat altına alıyor. Erkekler, İstanbul Sözleşmesi’nden rahatsız değil; eşine, sevgilisine ya da hiç tanımadığı bir kadına şiddet uygulayan, katleden, tacizci, tecavüzcü erkekler rahatsız.  Kısacası; İstanbul Sözleşmesi, rengi, dili, dini, kılık kıyafeti, dünya görüşü ne olursa olsun tüm kadınların şiddet görmemesi için var. Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olabilmesi için var. 

SÖZLEŞME KALACAK SİZ GİDECEKSİNİZ
Bugün neredeyse her gün bir kadının öldürüldüğü, tacize, tecavüze ya da farklı şiddet türlerine maruz kaldığı ülkemizde İstanbul Sözleşmesi, bizim kırmızı çizgimizdir. Bu çizgiyi aşanlara, Sözleşmeyi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz.  Cesaret biziz, azim biziz, emek biziz, mücadele biziz. Biz kadınlarız; biz her iki kişiden biriyiz. Bu ülkenin onurlu ve mutlu yarınlarının yükseleceği eller, bizim ellerimiz. İstanbul Sözleşmesi kalacak, siz gideceksiniz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞERİ, "İSTANBUL, SÖZLEŞMESİ, KIRMIZI, ÇİZGİMİZ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı