Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 13:49
 
GÜREL “BAŞKAN SEZER’E ''GÖLCÜK ADINA TEŞEKKÜR EDERİZ''
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Fikret Gürel, yaptığı açıklamada ilçemizde yapılması konusunda onayı alınan kentsel dönüşüm projesine değindi. Başkan Gürel, “Dönüşümle modern yapı ortaya çıkacak. Dönüşümüm tüm Gölcük’e yapılması gerekir” dedi
Siyaset Haberi
GÜREL “BAŞKAN SEZER’E ''GÖLCÜK  ADINA TEŞEKKÜR EDERİZ''

İLÇEMİZ İÇİN MUTLULUK VERİCİ KARAR
İlçemizde yapılması konusunda onayı alınan kentsel dönüşüm konusuna değinen Başkan Gürel, “2015 yılından bu yana adeta yılan hikayesine dönen Gölcük merkezindeki kentsel dönüşümün, Belediye Başkanı’nın gayreti ile nihayet onaylandığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bu, tabii ki ilçemiz için mutluluk verici bir haber ama bunun işleyişi, uygulanması ve bu bölgede yaşayan esnafımızın ve ikamet eden insanlarımızın durumunun ne olacağı hala belirsizliğini korumakta ve bu alandaki vatandaşlarımızın gelecek konusunda panikledikleri görülmektedir. Tabii ki güzel bir şeye ulaşmak için sıkıntı yaşamak doğaldır. Sonucunda bu alanın tam manasıyla dönüşümü sağlandıktan sonra inanıyorum ki modern bir yapı ortaya çıkacaktır. Devamlı söylediğimiz gibi sadece bu alanın kentsel dönüşüm alanına sokulması yeterli değildir. Gerekli yasal düzenlemeler ve imar düzenlemeleri ile 1999 Gölcük Depremi’nde yorulan ilçemizin tamamının kentsel dönüşüm alanına sokulması da çok önemlidir. Bu sayede, onarılmasına rağmen birçok orta hasarlı binanın yenilenmesine ve gerçek manada modern bir Gölcük’ün inşasına imkan verilerek bireysel teşvikler hayata geçirilebilir. Bu bağlamda Belediye Başkanımıza Gölcük adına teşekkürü de bir borç biliriz” dedi.

 ‘ÖNLEMLERİN İNSAN SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMİ YADIRGANAMAZ’
Sözlerini sürdüren Başkan Gürel, “Covid-19 vakalarındaki artış neticesinde hükümet, Bilim Kurulu’ndan aldığı tavsiye niteliğindeki önlemler neticesinde bir dizi yasaklamalara gitti. Aslında hükümetin aldığı bu yasaklardan önce insanlarımızın bu salgını ciddiye alması, maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyması çok önemliydi. Tabii alınan önlemlerin insan sağlığı için önemi yadırganamaz ama diğer taraftan, ekonomik açıdan birçok kesimi de eksi yönde etkilemektedir. Ayrıca hafta sonları sabah 10.00 ile akşam 20.00 arasında serbestlik, onun dışındaki saatlerde sokağa çıkma yasağı da bence tam güne çıkarılıp daha önceki haftalarda olduğu gibi yapılmalıdır. Tabii bu uygulanırken küçük esnafın gerçek manada desteklenip varlıklarını sürdürmeleri sağlanmalıdır. Çünkü böyle bir ortamda en büyük darbeyi, her zaman olduğu gibi küçük esnaf yemektedir. Bunları yapabilmemiz için ülke olarak ekonomimizin düzgün olması gerekir. Bunun için de gerekli önlemleri almak, hükümetin görevidir” ifadelerine yer verdi.

 ‘ESNAFLARIMIZ İÇİN DAHA MAKUL KARARLAR ALINMALI’
Başkan Gürel, açıklamasının sonunda, “Son alınan kararlarla ikinci bir talimata kadar kapatılan kahvehane, kıraathane, çay bahçeleri, internet kafe, elektronik oyun salonları, halı saha gibi faaliyette bulunan küçük esnafımızın ve yanlarında çalıştırdıkları işçilerin de durumları ne olacak, bu da belirsizliğini korumaktadır. Tabii ki devamlı söylediğimiz gibi sağlık çok önemli. Sağlıkla birlikte geçim derdinde olan küçük esnafımızın hali de önemlidir. Bu bağlamda sağlıkla birlikte ekonomik kararları da almak, hükümetin yetkisindedir. Gerekli mesafeler alındıktan sonra kahvehane, çay ocakları gibi esnaflarımızın işlerini yapmasına izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü birçok kişi, bundan ötürü evine ekmek götüremeyebilir. Bunu önlemek adına esnaflarımız için daha makul kararların alınmasını bekliyoruz. Tekrar üstüne basa basa belirtmek isterim ki kendimizi düşünmüyorsak da etrafımızdaki bütün sevdiklerimizi düşünmek adına vatandaşlarımızı maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeye devam ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜREL, “BAŞKAN, SEZER’E, ''GÖLCÜK, , ADINA, TEŞEKKÜR, EDERİZ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı