Haber Detayı
02 Mart 2015 - Pazartesi 20:09
 
“ERBAKAN MİLLİ KONULARDA TAVİZ VERMEZDİ“
Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Fatma Bay, Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan'ı andıklarını ifade ederek basın açıklaması yaptı.
Siyaset Haberi
“ERBAKAN MİLLİ KONULARDA TAVİZ VERMEZDİ“

Başkan Bay "Milli, bağımsız ve güçlü bir Türkiye öncülüğünde İslam Birliğini savunan rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız iç siyasette olduğu kadar dış politikada da cesur, kararlı ve vizyoner duruşuyla ön plana çıkan bir dava adamıydı. Bir misyon ve vizyon adamı olarak sadece ülke çapında değil, tüm dünyada mazlumların liderlerinden biriydi o.Türk-İslam dünyasını içinde bulunduğu durumdan çıkartmak için devamlı projeler üretirdi. Hocamızın bu konudaki birçok projesi ve attığı adımlar, dünya çapın da dikkat çekiciydi ve birçok projelerinde taklit edilmiştir" dedi. 
"ERBAKAN HOCAMIZ MİLLİ KONULARDA TAVİZ VERMEZDİ"
Başkan Bay Necmettin Erbakan2ın milli konularda asla taviz vermediğini belirterek “Adil Düzen ve Milli Görüş çerçevesinde ortaya konulabilecek görüşleri bu açıdan oldukça önemlidir. Bu görüşler, aynı zamanda Türkiye açısından öze dönüşü hedefleyen, tarihiyle barışık milli bir dış politika anlayışını ve perspektifini de göstermekteydi. Kıbrıs Barış Harekâtı ve D8 bunun en somut göstergesidir. “ İslam Birliği”, “İslam BM’si ve İslam NATO’su” gibi oldukça radikal sayılabilecek fikir ve projeleri ise günümüzde “Büyük Türkiye” arayışında gerçekleştirmeyi bekleyen birer vasiyeti olarak önümüzde durmaktadır.Hocamız, milli mevzularda en ufak bir tavize yanaşmayacağını, kırmızı çizgisi olarak en başta ortaya koymuştur. Milli güvenlik, savunma ve dış siyasette nasıl bir politika izleyeceğiyle ilgili hususlar oldukça nettir. Örneğin, MSP’nin Parti Programı’na bakıldığında şu hususların ön plana çıktığı görülmektedir.Milletlerarası münasebetlerde tarihi karakter ve hassasiyetimizin ifadesi olan hak ve adalete ve ahirete bağlılık ve karşılıklı eşit muamele temel prensiplerimizdir. Aramızda tarihi ve kültürel bağlar bulunan komşularımızla daha sıkı siyasi münasebetler kurulması zaruridir. Dış Türklerin haklarının korunması için milletlerarası kurul ve çevrelerde aktif bir politika tatbik etmek gerekmektedir. şahsiyetli dış politika anlayışına vurgu yapan MSP’nin 1973 seçim bildirgesinde de bu hususların altı kararlı bir şekilde çizilmektedir" dedi. 
"BATILAŞMA HEDEFİNİ ŞİDDETLE ELEŞTİRMİŞTİR"
Türkiye’nin Batılı bir zihniyetin esiri haline geldiğini belirten Başkan Bay "Dış politikanın da Batı’ya bağımlı hale geldiğini savunan Erbakan Hocamız, Türkiye’nin Batılılaşma hedefini şiddetle eleştirmiş, bunun yerine geleneksel bir modernleşme önermiştir. Bu kapsamda döneminin önce gelen siyasilerini ‘çay içerken başka burada başka, bırakın hokus pokusu’ diye eleştiren Hocamız “Batı ile hesaplaşma” ve “İslam ülkelerine yönelme” olarak ön plana çıkan dış politika anlayışında şu hususlar etkili olmuştur. Dış politika konuları bir bütün olarak alınmamalı. Akılcı bir politika izlenmeli. Realist, gerçekleşebilir bir politika olmalı. Milli menfaatlerimizi gözeten, koruyan bir politika olmalı. Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini bilen, şuurlu ve şahsiyetli bir politika olmalı. Hepsinden önemlisi olarak, yeryüzünün ifsadına, şerre, haksızlıklara değil, barışa, hayra, bütün insanlığın saadetine hizmet eden bir dış politika olmalı. Uydu bir ülke değil, lider bir ülkenin dış politikası olmalı. Bu kapsamda Türkiye’nin sahip olduğu liderlik potansiyeli aktife geçirilmeli. Bunun için de önce Türkiye’de milli iradeyi iktidara taşımalı, devlet ve hükümet imkanlarının, hakkın ve halkın hizmetinde kullanılmasını sağlamalıdır. 
 
 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Saadet, Partisi, Kadın, Kolları, Başkanı, Fatma, Bay, Milli, Görüş, Lideri, Necm
Yorumlar
Haber Yazılımı