Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 17:46
 
CHP’DEN LÖSEV’E MASKELİ DESTEK
2 Kasım ve 8 Kasım lösemi haftası dolayısı ile açıklama yapan CHP Gölcük ilçe başkanı Fikret Gürel; “Zengin fakir, doğulu batılı, küçük büyük demeden herkesi etkileyen bu hastalığa karşı farkındalık yaratmalıyız” dedi.
Sağlık Haberi
CHP’DEN LÖSEV’E MASKELİ DESTEK

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Lösemi Haftası Kapsamında parti binasında maske takarak açıklama yapan CHP ilçe başkanı Fikret Gürel; “2-8 Kasım "Lösemili Çocuklar Haftası. Minicik bedenlerde olan kocaman yüreklerin sevgi ile kucaklaşacağı, toplumsal farkındalığın oluşturulacağı bir haftadır. Lösemi bir kan hastalığıdır ve kan hücrelerimizin yapım yeri olan kemik iliğinde ortaya çıkar. Son yıllarda lösemi vakalarında artış olmakta ve özellikle bebekler ile 3 yaşın altındaki çocuklarda yoğunlaşmaktadır. Löseminin nedenleri arasında, son zamanlarda giderek önem kazanan; psikolojik faktörleri de göz önüne almalıyız. Erken teşhis önemlidir. Özellikle çocuklarda ortaya çıkan ani şoklar, büyük üzüntüler, aşırı kıskançlıklar, depresyonlar lösemi gibi hastalıkları tetikleyen faktörler olmaktadır.
Zengin fakir, doğulu batılı, küçük büyük demeden herkesi etkileyen bu hastalığa karşı farkındalık yaratmalıyız. Bu korkunç hastalığa karşı yaşam savaşı veren minik canları yalnız bırakmamalıyız. Onların küçücük bedenlerinde atan kocaman yüreklerine verilecek en büyük hediye sevgidir. Bütün Türkiye olarak bu hastalığa karşı savaş veren yavrularımızın daha fazla yanlarında olalım ve tek birinin bile ölümüne izin vermeyelim”dedi

LÖSEV'E EĞİTİM ARAZİSİ BAĞIŞLAYALIM
Gürel “Bu çocuklarımız acınmak değil sevgi istiyor. Lösemili çocuklarımızın saçları döküldüğü, maske taktığı ve her ortama giremediği için onları izole etmemeli, uzaklaşmamalı ve acıyarak bakmamalıyız. Tersine bu yavrularımız verdikleri hayatta kalma mücadelesinde çok güçlü ve moralli olmalı, tıpkı bir ağacın çok derine giden kökleri gibi yaşama sımsıkı sarılmalılar. Sanatçıdan, sporculara, politikacıdan, bürokratlara kadar duyarlı insan olan herkesin yoğun sevgisine, ilgisine ihtiyaçları var. Sözde değil gerçekte verilecek sevgi, gösterilecek ilginin on binlerce lösemili ve kanserli çocuğumuzun hayatını kurtaracağına inanıyoruz.
Bütün çocukların lösemi olmaması için bol oksijene ve spor yapmaya ihtiyacı var. Neden her yeri betonlaştırıp ağaçları kesiyoruz? Çocuklar için neden daha yeşil, daha fazla oyun alanları, parklar bahçeler yapmıyoruz? Bunun için bir farkındalık da Gölcük'te yapalım. Buradan yerel yöneticilerimize sesleniyoruz. Bu konuda geriye dönük bilimsel çalışmaları, hem de uluslararası yayınları ve ciddi uyarıları ile öncü olan LÖSEV'in elinden geleni yaptığına inanıyor ve halkımızın da bağışları ve gönüllü olarak da yapabilecekleri çok şeyleri olduğuna inanıyoruz. Bunun için yeşil bir alan içinde LÖSEV'e eğitim arazisi tahsisi yaparak bize anaokulu-ilk-orta-lise binası yapmasına vesile olalım.
Ayrıca buradan Sağlık Bakanımıza sesleniyoruz. Neden LÖSEV-LÖSANTE Hastanesinde TAM RUHSAT vermiyorsunuz? Neden satın alınmış olan Radyoterapi (Kanserde ışınla tedavi) cihazına kullanım izni vermiyorsunuz? Neden kanser tedavi ve araştırmaları için doktor kadroları vermiyorsunuz? Neden daha fazla yatak ruhsatı verip daha fazla çocuğun parasız iyileşmesini istemiyorsunuz? Yoğun bakımları niçin açtırmıyorsunuz? Farkında mıyız? Biliyor muyuz?  Bazı kardeşlerimizi LÖSEV Hastanesinde yatacak yatak bulamadığı için kaybediyoruz.
Son olarak hepimiz farkındalık yaratalım ve “ Maskemi takarım, farkındalık yaratırım” sloganıyla lösemili çocuklarımızı yalnız bırakmayarak maskemizi takarak ve destek veriyoruz.
Fahri Haner

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’DEN, LÖSEV’E, MASKELİ, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı