Haber Detayı
04 Haziran 2020 - Perşembe 17:32
 
BAŞKAN VE BAŞHEKİMDEN TARİHİ UYARI !
Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Yüksel Pehlevan ile Koronavirüs ile mücadeleyi ve bundan sonra normalleşen yaşamda neler yapılacağını Yeni Gölcük Gazetesine anlattı. Pehlevan “ Her an nerede karşımıza çıkacağı belli olmuyor. Biz hasta olmaya biliriz ama taşıyıcı olabiliriz”dedi. Başkan Sezer “Kimin hasta olduğu bilmediğimiz dönemler yaşadık. Virüs ile ilgili tehlikeler bu günde geçerlidir. Dikkat etmezsek tekrar sıkıntı yaşarız. Bunun bedelini çok sevdiklerimizi kaybederek ödeyebiliriz. İş işten geçmeden kural ve kaidelere uygun yaşamamız gerekir “dedi.
Gündem Haberi
BAŞKAN VE BAŞHEKİMDEN TARİHİ UYARI !

HER HASTANENİN ALT YAPISI TAMAM
Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Yüksel Pehlevan  “Pazartesi itibari ile yeni normalleşme sürecine girdik. İlçemizde Pazartesi günü 13 tane pozitif hastamız vardı. Salı günü 8 pozitif hasta çıktı. İlçe Sağlık’ın taramasında. İlçe Sağlık tarama işlemini bitirdi. Vakalar azaldı. Vakaların ağırlığı da kötü değil.  Bakanımızda açıkladı. Tedavide çok erken başlanıyor. Her hastanenin  alt yapısı tamam. Tomografi,  PCR testine kadar yapılıyor. Bir çok hastada bir şey yok görünüyor. Ak ciğer tomografi çekiyorsun bulgular var. Hemen tedaviye başlanıyor”dedi. 

GÖLCÜK’DE ÇOK YÜKSEK HASTA SAYIMIZ OLDU
Pehlevan “11 Martta başlayan süreçte bizim ciddi bir hasta sayımız oldu. Yoğun bakım hasta sayımız azdı. Sayıyı veremeyiz ama hiçbir bulgusu olmayan taramalar da  pozitif çıkan hastalar oldu. KYK’nın yurtları bizim çok işimize yaradı. Gayet konforlu. Hastalarımızı orada izole ettik. Hastanede tedavisi biten hastaları 14 gün tamamlanması için yurda gönderdik.

SİNSİ BİR VİRÜS
Pehlevan “Şundan sonraki süreçte sayı azalır mı artar mı bilmiyoruz. Önlemlerimizi aldık. En önemlisi tecrübe kazandık. Şuan  görünür de anormal bir sıkıntı yok. Yeni normalleşmede kesinlikle tedbiri elden bırakmamamız lazım. Çünkü sinsi bir virüs”dedi.

VİRÜS TAŞIYICISI OLABİLİRİZ
Pehlevan “ Her an nerede karşımıza çıkacağı belli olmuyor. Biz hasta olmaya biliriz ama taşıyıcı olabiliriz. Özellik kronik hastalıkları olanlar, yaşlı kişilere bunu bulaştırmak çok kolay ve çok daha ağır seyrediyor” dedi.

MASKE AKSESUAR DEĞİL
Pehlevan “Sosyal mesafeyi korumak,  elleri düzenli yıkamak lazım. Maskeyi aksesuar değil gerçek anlamda takmak lazım. En önemli şey bu üç kural. Birde şikayetleri olan şüphelenen kişiler 24 saat hastane açık. 24 saat tahlil verilebilir. Ayrıca poliklinik oluşturduk onunla ilgili. Uzman doktorlarımız var” şeklinde sözlerini tamamladı. 
GÖLCÜK’DE BAŞARILI ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK
Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ise yaptığı açıklamada “ Bu mücadele top yekün bir mücadele ama en başta mücadeleyi yürütenler Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca olmak üzere Sağlık çalışanları. Türkiye gerçekten Dünyaya örnek olacak bir mücadele gösterdi. Koronavirüse karşı.  Bu mücadelenin Gölcük ayağında da başta Başhekimimiz olmak üzere, İlçe Sağlık ekipleri gerçekten başarı ile yürüttüler. Bizde Gölcük Belediyesi olarak  ikinci planda hem sağlık teşkilatımızın mücadelesine destek olduk. Hem de virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için tedbirler aldık” dedi. 

YAŞADIKLARIMIZI UNUTMAYALIM
 Başkan Sezer “1 Haziran itibari ile yeni  normalleşmeye döndük ama burada unutmamamız gereken 11 Mart’tan 1 Haziran’a kadar geçen süreç var. O süreç esnasın da  sokağa  çıkma kısıtlamalarının olduğu günler var.   Bu süreçte birkaç gün dışında sokağa çıkmayan 65 yaş ve üstü büyüklerimiz ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız var.  Şuan gelinen noktada sağlık Bakanlığımızın bu konudaki takdire şayan mücadelesi diğer kamu kurumlarının ve bunların arasında Belediyenin de mücadelesi de önemlidir ama Vatandaşlarımızın kural ve kaidelere uymalarının bu mücadelede rolü çok büyüktür” dedi. 

VİRÜS NORMALLEŞMEDİ
Başkan Sezer “Bu kadar süre zarfında çekilen bu zorluklar. Özellikle hiç dışarıya çıkmayan 65 yaş ve üzeri  ve 20 yaş altı gençlerimizin ve çocuklarımızın fedakarlıkları göz önünde bulundurarak bunları heba  etmemek lazım.  Virüs normalleşmiş değil. Yeni bir normalleşme yaşamına alışmaya çalışıyoruz. Virüsün  yayılmaması ile ilgili gerilemenin daha önce harcanan emeklerinde göz önüne alınarak korunması lazım. Bunun için ne yapmak lazım. Mesafe kurullarına uymak lazım. Maske takmamız lazım. Hijyen kurallarına rivayet etmemiz lazım” dedi. 

BEDELİNİ SEVDİKLERİMİZİ KAYBEDEREK ÖDERİZ
Başkan Sezer “Kimin hasta olduğu bilmediğimiz dönemler yaşadık. Virüs  ile ilgili tehlikeler bu günde geçerlidir. Dikkat etmezsek tekrar  sıkıntı yaşarız. Bu kadar çekilen sıkıntılara, emeklere gayretlere yazık olur. Bunun bedelini hem ekonomik olarak hem de tekrar benzer sıkıntıları yaşarız. Bunun bedelini çok sevdiklerimizi kaybederek ödeyebiliriz.  İş işten geçmeden kural ve kaidelere uygun yaşamamız gerekir “dedi.

DENETİMLER SIKLAŞACAK
Başkan Sezer “Bu konula ilgili özellikle iş yerleri ile ilgili genelgede alınan tedbirler var. Bizde Belediye olarak genelgeye harfiyen rivayet edeceğiz. Ekiplerimiz denetimlerine devam edecekler. Ancak sosyal hayatta sokakta olan vatandaşlarımız bununla ilgili hiç bir şey söylemeden  bu zamana kadar yaşananları göz önüne alarak kurallar uygun yaşamalarını istiyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, VE, BAŞHEKİMDEN, TARİHİ, UYARI, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı